Quantcast
Channel: Jelena's Wonderful Colors
Viewing all articles
Browse latest Browse all 526

Za sve "beauty" blogere

$
0
0

*Izvor

Većina ljudi misli da je jednostavno voditi i pisati jedan blog. Hmmm.. da li je to baš tako? Kako sam jedna od „srećnica sa blogom“ ja bih rekla da nije. Retko ko shvata i zna koliko je potrebno uložiti u jedan blog. Ako mislite da je u pitanju novac, varate se. Ono što blog zahteva od svog vlasnika jeste vreme, volja, malo talenta i puno ljubavi. Da, da potrebna je i ljubav. Jer ako želite da pišete o nečemu neka to bude ono što volite, jer samo tako će vaš blog imati dušu.

Neću pisati o tehničkim aspektima bloga, jer ni sama nisam ekspert na tom polju. Ali o svemu ostalom hoću. Na ovo moje razmišljanje me je podstakla činjenica da se u poslednjih par meseci na srpskoj sceni pojavilo mnogo blogova. Iskreno, retki su oni koji su stvarno dobri i na čijim stranicama se vidi uloženi trud i ta ljubav, koja je moj pokretač. U svojim mislima, skoncetrisaću se samo na „beauty“ blogove, jer je to svet kome i ja pripadam.

Verujte mi da nije lako biti beauty bloger u zemlji Srbiji. Nije zahvalno ni porediti nas sa koleginicama sa evropske, američke ili azijske scene. Razlike i uslovi života su više nego očigledni, te ih neću navoditi.  Ali ako se upustite u avantru i splavarenje zvano  „beauty blog“, naučite da veslate, plivate i da se služite pojasom za spasavanje. Jer, trebaće vam više nego što mislite.

*Izvor
Prvo se dogovorite sa sobom i svojim afinitetima šta je to što vas zanima, o čemu bi voleli da pišete, o čemu umete da pišete... Čak i ako reči nisu vaše igračke, naučite da ih kombinujete, obogatite sopstveni rečnik. Ipak ima dosta pravih i odanih čitalaca, koji usitinu čitaju ono što napišete. Prvo odaberite font kojim želite da pišete. Ovde imajte na umu da je „manje više“ i da je „jednostavnije bolje“. Ako je font previše kičast, ako je jarkih boja, nije dobro. Crna, siva ili braon slova na svetlim podlogama, kao i svetlo siva na tamnim podlogama, su dobar izbor. Razumite da nemaju svi vaši čitaoci „oko sokolovo“ i da većina ipak nosi naočare. Veličina slova neka bude tolika da ne zamara oko prilikom čitanja. Testirajte sami i shvatićete da li ste napravili dobar izbor.

Izbegavajte produžene reči („jaoooo“, „meeeeeni“, „diiiivaaaaan, sladaaaaaak, seeeeeexy jeeeee“isl.) deluje jako neozbiljno i nezrelo. Izbegavajte reči kao što su „ovo, ono, hmmm, ovaj. isl.“ jer njima ne odajete utisak profesionalca. Korišćenje znakova interpukcije je obavezno, kao i poznavanje istih. Koristite srpska slova, upotreba w umesto v nije poželjna. Što je manje moguće koristite strane reči. Naravno postoje izrazi i reči koje su opšteprihvaćene i za koje ne postoji adekvatan prevod na naš jezik, te je njihova upotreba neizbežna. Pre nego što kliknete na dugme „objavi/publish“ pročitajte tekst par puta. Svima se dese greške, naročito sitne gramatičke i ispravite svaku koju vidite. Ako je naknadno uočite, kada se vratite svom tekstu posle par sati/dana/nedelja - ispravite je. Ni slučajno nemojte dozvoliti da ceo tekst bude u jednom pasusu. Umara oči, nije prijatno za čitanje, misli se često gube i na kraju imate čitaoca u stanju „šta je pisac ovim hteo da kaže?“. Sa druge strane ni vizuelno ne izgleda lepo.

Ako radite recenzije proizvoda izbegavajte da rečenice završavate sa tri tačke. Recenzije su nešto čime vi stičete poverenje vaših čitalaca. Trudite se da budete što objektivniji i realniji. Naglašavanje reči, delova rečenica bilo da su to podebljana, podvučena slova, slova drugog fonta je nešto što pripada ukusu, a o ukusima se ne raspravlja. Ono što morate da znate i da poštujete jeste da nikada čitave rečenice ili pasuse ne ispisujete velikim slovima (Caps Lock) zato što se takva slova upotrebljena u navedenom kontekstu smatraju vikanjem. A niko ne voli da se na njega viče tokom razgovora. Jer vaš tekst jeste razgovor – između vas i vašeg čitaoca. Sa druge strane, na internetu ste i ovo je sastavni deo „elektronske“ kulture.

*Izvor
Na kraju svakog tekste zahvalite se čitaocima jednostavno ili pak malo komplikovanije, kako god želite. Shvatite da nema njih, ne bi bilo ni vas. Svi koji odvajaju vreme da prelistaju vaše stranice, pogledaju slike i upiju koju reč, zaslužuju da im kažete „Hvala“. Na kraju krajeva, i vi volite to da čujete, zar ne?

Ako pozajmljujete nečiji tekst ili nečiju sliku, navedite autora ili izvor slike. Kulturno je, vi ćete se osećati bolje, autor isto tako (da ne ulazimo u priču šta se dešava ako su narušena autorska prava). Ako niste sigurni da li će vlasniku to da smeta, pošaljite mail i jednostavno pitajte. Shvatite da postoji razlika između „ukrasti deo teksta“ i „pisati o istoj temi i interesovanju“. Ako se desi da je neko objavio post o nečemu što ste vi hteli ili već pisali o tome, a pri tom vam se javno i zahvalio, budite kulturni i zahvalite se. Shvatite da ukoliko vi niste patentirali ideju i nemate čvrst fizički dokaz da je ideja vaša, ovo je jedini tok događaja. Ja sam lično par puta kopirala, ali i pri tom citirala deo teksta uz navođenje originalnog autora. Za svaku sliku, koja nije mojih ruku delo, za koju sam našla validan izvor, a da nije uopštena slika koja kruži internetom, sam to i navela. Ikeinu komodu Alex, znate je iz ovog posta, sam videla kod Temptalie na blogu. Zar je ona trebala da me tuži da je ideja za upotrebu njena? Ili da ja nekoga tužim što je možda odlučio da napravi isti kataloški pregled lakova kao ja (ovde)? Meni bi bilo drago kad bi mi neko rekao da mu je moj post poslužio kao inspiracija. Malo lepe reči i kulture nije na odmet.

Sa druge strane, svako od nas je i čitalac. Ovde se ja držim zlatnog pravila „Ako nemam nešto lepo da napišem, onda neću ništa ni napisati“. Postoje blogeri sa kojima sam na istoj talasnoj dužini i šta god ja napisala oni će znati šta ja mislim. A opet mnogo je više onih koji vas ne poznaju, za njih vi ste izvor informacija, retko kad osoba i oni neće shvatiti značenje vaših reči. Opet, malo kulture nije na odmet.

*Izvor
Ako mislite da dobre fotografije nisu bitne za blog, varate se. O kako se samo varate. Ako želite da pišete i vodite beauty blog, dobre fotografije su više od pola posla. Ako vam je glavna tema bloga „boja“ fotografija vam je sve! Nekada slike govore mnogo više nego reči. Nije najbitnije da vam aparat bude skup ili najbolji od najboljih. Bitno je da znate da rukujete sa onim što imate, da izučite sve opcije i mogućnosti ljubimca i da koristite sve njegove potencijale. Kako vreme bude prolazilo vi ćete postajati bolji i bolji, i kroz neki period vaši zahtevi će porasti i vi ćete onda znati koji će vam biti naredni korak. Ukoliko vam se fotoaparat pokvari, nemojte ga zameniti mobilnim telefonom, ukoliko isti nije savršen. Nikada to ne može da bude isto. Mobilni je odličan za hvatanje momenta, ali ne i za dobre fotografije i dobre recenzije. Pozajmite od drugarice, prijatelja, komšije ili pak sačekajte i izvinite se čitaocima na novonastaloj situaciji.

Uvek obratite pažnju na pozadinu slike. Veoma često, čak i ako to ne vidite desi se da pozadinski objekti odvuku pažnju od ciljanog. Ne želite da se na slikama nađu parkirana kola ili gaćice koje se suše na terasi... Ako slikate pojedini artikal neka pozadina bude mirna, neutralna, nikako kontrastnih boja, jer efekat može da bude nerealnog ishoda. Ako živi umetnik u vama, ponekad dajte sebi oduška kombinovanjem tekstura, aranžmana isl. U tom slučaju, uz pažljiv odabir, nastale fotografije mogu biti prelepe. Naučite da koristite neki od osnovnih programa za obradu fotografija. Ne u cilju njihove sadržinske promene, nego u cilju „dorade tamo gde je potrebno“. Svako ko ima blog mora da zna kako da preorijentiše sliku, promeni njen ugao, „odseče“ nepotrebne delove i višak sa fotografije, da pojača oštrinu, da je posvetli ili potamni ako je to potrebno. Ako slikate lice nemojte peglati bore ili pore, to se vidi. Ako slikate nokte ne obrađujte zanoktice, to se vidi. Shvatite da, ukoliko niste majstor "PhotoShit"-a, nemojte ni da pokušavate. Jednostavno – vidi se.

Trudite se da uvek slikate vaš lični proizvod. Ukoliko niste u mogućnosti ili ga trenutno nemate (tj. potrošili ste, bacili, prosledili...) stavite sliku sa interneta, ali se trudite da to ne pređe u naviku jer vaš blog nije časopis niti mesto za reklamu (ukoliko tako nešto vi lično ne želite). Trudite se da svaki proizvod koji slikate bude čist, obrisan. Nema veze što je upotrebljavan i što je u procesu korišćenja, ali bitno je da bude čist. Niko ne voli da vidi aljkave stvari, a još manje takve komade kozmetike.

Ako slikate lak za nokte (na ovo dajem poseban akcenat, jer je to moje „polje“) morate biti pažljivi. Nikada, ali NIKADA ne slikajte boju laka sa blicem. Blic nije prijatelj lakova za nokte, sem ako ne želite da pokažete specifičan efekat u samom laku. Ali onda to obavezno i navedite u tekstu. Niko ne želi da gleda „šljašteće boje sa ekrana“. Naučite koje boje i finiši zahtevaju sunce, koji senku, koji svetao dan. Jedan lak može da izgleda potpuno drugačije u navedenim uslovima. Naravno sve ovo ne važi ako su vam dostupni studijski uslovi za fotografisanje, ali o tome ne mogu da pišem jer ih lično nemam. Najviše volim prirodno svetlo i slikam onako kako mi dan nalaže. Ako dan nije idelan za fotografisanje laka, jednostavno to odložite za neki drugi. Ista ova priča važi i za šminku, odnosno artikle koji pripadaju dekorativi.

Za sve što ima boje ključne su slike i osvetljenje. Ukoliko fotografišete preparativu tu možete biti opušteniji i dati sebi malo oduška. Ako shvatate da želite da predstavite neki proizvod, ali o njemu nema mnogo šta da se kaže, onda skupite par sličnih proizvoda i napravite grupni post. Mnogo je lepše, profesionalnije i predanije, kada vidite takav tekst, nego tekst sa tri rečenice i gomilom fotografija (jer je pisac ostao bez reči?!). Nama ne sme da se dogodi da nemamo reči, jer „reči su naše oružje“.

Ukoliko pišete recenziju dobijenog proizvoda to obavezno i navedite. Napravite razliku između „proizvoda dobijenog na recenziju i korišćenje“ i „PR objave“. Prva se ne plaća, dok se kod druge to podrazumeva. U prvom slučaju sve zavisi od vašeg stava i dogovora, a u drugom ste vi plaćeni da napišete određeni tekst. Kako bi zaštitili sebe, kao i vaš kredibilitet, navedite u tekstu šta je šta. I nećete imati problema.

*Izvor
Ako nemate slobodnog vremena da svaki dan fotografišete i pišete post, ustalite malu rutinu vikendom ili onda kada je vama zgodno. Onda kada je po vama najbolji momenat fotgrafišite sve što mislite da će vam biti potrebno u predstojećim recenzijama. Sredite slike, stavite ih u određene foldere, napravite teze za post. Dobra organizacija je spas za svakog ozbiljnog blogera. Izvinjenje u postu da niste imali puno vremena za dobre slike ili dobar tekst, po meni je nepostojeća opcija. Ja sam zaposlena, pri tom radno vreme mi je od 08 do 16h, te nemam mogućnost da svakodnevno pravim planove za blog. Pisanje tekstova kao i njihovo „programiranje za objavu“ je velika pomoć svakom blogeru. Tako da ako se desi da ste na odmoru, ili imate previše posla, ili iz bilo kog razloga niste u mogućnosti da pišete, pripremljeni postovi su spas. Ta opcija je tu i obavezno je koristite. Ukoliko imate brz mozak, kao ja i misli vam često padnu na pamet onda kada se najmanje nadate, koristite mali blok/sveksu/tefter/rokovnik i zapišite ono što mislite da je dobro i što može da vam koristi. Kasnije ćete biti zahvalni sami sebi na nekim neverovatnim idejama.

Neko me je davno pitao koliko mi vremena treba za jedan post. Treba puno i teško je dati precizan odgovor, jer za jedan post je potrebno mnogo toga: ideja o čemu želim da pišem, pravljenje koncepta teksta, pripremanje proizvoda, fotografisanje (koje najčešće i najduže traje, a ako nije srećnog ishoda dođe mi da poludim jer moram sve ponovo), obrada fotografija, pisanje (trudim se uvek da budem u skladnom raspoloženju koje je potrebno). Post objavljujem samo ako sam ja zadovoljna njime.

Na kraju kada prođe nekoliko meseci i kada se vratite na svoj prvi post i ukoliko je poslednji isti kao on, blogovanje nije za vas. Ukoliko postoji napredak, nastavite plivanje istom rekom i trudite se da budete što bolji, jer iza svake okuke možda naletite na brzake.

Vi ste „beauty bloger“ i isto kao i vi i vaš blog mora da bude lep, jer je on odraz vas i vaše ličnosti. Nemojte ga shvatiti kao blog, kao mogući izvor zarade, jer do tog momenta potrebno je jako mnogo i pitanje je da li će ikada taj momenat zakucati na vaša vrata. Zato, ako ga pišete iz ljubavi, ako je on vaše skrovište to će zračiti sa njegovih stranica. I ljudi će vas znati i voleti.

*Izvor
Za sve nove blogere u nadi da će krenuti pravom rekom...

Voli vas vaša Jelena.

Hvala na čitanju.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 526

Trending Articles